Masz orzeczenie o niepełnosprawności i chcesz podjąć pracę? Sprawdź, jakie przywileje przysługują Ci na mocy prawa. Dotyczą one m.in. krótszego czasu pracy, dodatkowych urlopów, przerw na wypoczynek i bezpłatnych badań lekarskich. Poznaj swoje prawa i korzystaj z nich świadomie – pracuj na jasnych, sprawiedliwych zasadach.
Standardowy czas pracy osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie może przekraczać: 7 godzin dziennie I 35 godzin tygodniowo.
Dla osób z lekkim stopniem obowiązuje standardowy wymiar: 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.
Koszty badań profilaktycznych pracownika ponosi pracodawca
Osoba z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Warunek: Prawo do pierwszego takiego urlopu nabywa się po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
Osoba z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności nie może być zatrudniona: w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych.
Wyjątek: zatrudnienie przy pilnowaniu oraz gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
Koszty badań profilaktycznych pracownika ponosi pracodawca
Pracownikowi z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności przysługuje do 21 dni roboczych zwolnienia rocznie w celu: udziału w turnusie rehabilitacyjnym (raz w roku), wykonania badań specjalistycznych, zabiegów, rehabilitacji, uzyskania lub naprawy zaopatrzenia ortopedycznego.